Методичні рекомендації
Методичні рекомендації відділу освіти
Методичні рекомендації щодо організації виховного процесу
в 2020-2021 навчальному році в ЗЗСО Вендичанської територіальної громади
2020-2021 н.р. розпочався в умовах дії обмежувальних заходів у зв’язку з епідеміологічною ситуацією, пов’язаною з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби СOVID – 19.
В додатку до листа Міністерства освіти і науки України від 11.08.2020 №1/9-430 «Інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році» зазначається: «У зв’язку із світовим викликом щодо епідеміологічної ситуації, що має місце і в Україні, та необхідністю введення карантинних заходів задля запобігання поширенню вірусних хвороб, під час планування організаційних заходів, що забезпечують освітній процес… важливо врахувати можливість організації освітнього процесу в межах навчального року в умовах карантину».
https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/75559/
Оскільки, відповідно до статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-ІХ у закладах освіти виховний процес є невід'ємною складовою освітнього процесу і в карантинних умовах має забезпечуватись соціальне дистанціювання, мінімізація переміщення здобувачів освіти та комунікації між ними в межах закладу освіти, то необхідно врахувати можливість організації виховного процесу з використанням технологій дистанційного навчання.
Для організації виховного процесу пропонуємо використовувати цифрові сервіси для проведення вебінарів (онлайн-семінарів, відео-зустрічей)
Google Hangouts Meets, Zoom, Skype, Instagram, безкоштовні вебсервери та платформи Google, Classroom, Moodle, Microsoft Teams.
Організація активного спілкування з усіма учасниками освітнього процесу може бути реалізована шляхом створення груп у Facebook, WhatsApp, Messenger, Telegram тощо.
Провести швидкий моніторинг і отримати зворотній зв’язок з різних питань можна за допомогою Google Forms.
Ознайомитися з алгоритмом створення опитувальників за допомогою Google Forms можна на сайті КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» за посиланням https://drive.google.com/file/d/10gHT5EaSTyvqAyrrLyH4yH-UOPAGfTlP/view (презентація д.психол.наук, доцента Матохнюк Л.О.).
Надзвичайно важливими для дієвої організації виховного процесу в умовах дистанційної роботи стають офіційні сайти закладів освіти. Доречним буде розміщення окремого розділу, який стосується саме виховного процесу і в якому всі учасники зможуть отримати корисну інформацію чи поради фахівців з актуальних питань, ознайомитись з подіями, які відбулися чи плануються в освітньому закладі.
Організація виховного процесу в умовах карантину вимагає адаптації форм виховної роботи до дистанційного формату роботи, зокрема: он-лайн заняття, зустрічі, проєкти, майстерні; віртуальні челенджі, флеш-моби, квести, марафони, екскурсії; тематичні конкурси світлин, фото-колажів, відеороликів у соціальних мережах; вікторини у Viber тощо.
У листі Міністерства освіти і науки України №1/9-385 від 20 липня 2020 року «Деякі питання організації виховного процесу у 2020/2021 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок» та додатку до нього від 20.07.20 року №1/9-385 «Інформаційні матеріали про деякі питання організації виховного процесу у 2020/2021 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок, профілактики булінгу (цькування), кримінальних правопорушень, вживання наркотичних і психотропних речовин та запобігання торгівлі людьми» визначено ключові аспекти організації виховного процесу у 2020-2021 н.р.
https://drive.google.com/file/d/1qHDqE6qadAwWHMiOp7jDbLEK3gcdn5Qr/view
Пріоритетним завданням освітнього закладу залишається створення безпечного освітнього середовища для всіх учасників освітнього процесу. З цією метою наказом Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019
№ 1646, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020
за №11/34394, затверджено Порядок реагування на випадки булінгу (цькування) та Порядок застосування заходів виховного впливу
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0112-20#n4.
Для організації роботи з профілактики булінгу у закладах освіти рекомендуємо скористатися наступними ресурсами:
Ø Протидія булінгу в закладі освіти: системний підхід https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/protidia-bulingu/2019-11-25-protydiy-bullingy.pdf
Ø Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/protidia-bulingu/porozuminnyala-stradametodposibniksayt.pdf
Ø Комплект освітніх програм «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації»
https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/protidia-bulingu/1-komplekt-programmediatsiya.pdf
Ø Презентація у творчій фаховій спільноті на сайті КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» «Безпечне і здорове освітнє середовище в Новій українській школі» (к.психол.н., доцент Яцюк М.В.)
https://drive.google.com/file/d/1whVmDu5Bz0EllBDOJjIDGMtOnKicFCeV/view
Доцільно на сайтах закладів освіти розмістити контактну інформацію про керівників і педагогічних працівників закладу освіти, до яких, відповідно до посадових обов'язків, можуть звертатися учасники освітнього процесу для оперативного вирішення питань, що стосуються збереження життя чи здоров'я, а також захисту прав та інтересів дитини, а також номери «гарячих» ліній.
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
для оперативного вирішення питань, що стосуються збереження життя
чи здоров’я, захисту прав та інтересів дитини
№ п/п |
Назва лінії |
Номер |
Примітка |
1. |
Єдиний контакт-центр отримання безоплатної правової допомоги. |
0 800 213 103 |
Цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів |
2. |
Урядова «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства |
1547 |
Безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів |
3. |
Національна дитяча «гаряча» лінія |
0 800 500 225 або 116 111 |
Для дзвінків з мобільного |
4. |
Національна безкоштовна «гаряча» лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів Представництва Міжнародної організації з міграцій |
0 800 505 501 |
Безкоштовно з мобільних Безкоштовно зі стаціонарних |
5. |
Національна «гаряча» лінія з попередження насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» |
0 800 500 335 або 116 123 |
Для дзвінків з мобільного |
Актуальною залишається профілактична робота щодо протидії торгівлі людьми.
З метою виконання «Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 111 від 24.02.2016 на сайті КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» розміщено презентацію «Протидія торгівлі людьми в Україні» (методист спеціальності «Психологія» Петренко Ю.І.).
https://drive.google.com/file/d/1OcfNdfxlWwiDslPrA-cPq-n5zHXUSc34/view
В закладах освіти області впроваджується програма виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми для учнів 7-10 класів «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»
https://mon.gov.ua/ua/osvita/pozashkilna-osvita/vihovna-robota-ta-zahist-prav-ditini/osobista-gidnist-bezpeka-zhittya-gromadyanska-poziciya
Пильної уваги педагогів потребують питання запобігання вживання дітьми та учнівською молоддю наркотичних і психотропних речовин та профілактика кримінальних правопорушень. Заходи та завдання щодо зазначених питань визначені у листі Міністерства освіти і науки України №1/9-385 від 20 липня 2020 року «Деякі питання організації виховного процесу у 2020/2021 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок» та додатку до нього від 20.07.20 року №1/9-385 «Інформаційні матеріали про деякі питання організації виховного процесу у 2020/2021 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок, профілактики булінгу (цькування), кримінальних правопорушень, вживання наркотичних і психотропних речовин та запобігання торгівлі людьми».